Co je download a upload?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
Mahulena

Co je download a upload?

Nový příspěvek od Mahulena » 04 pro 2017 16:43

Pěkný podvečer zdravím Mahulena. Koupili jsme dětem počítač a chtěla bych vás poprosit o jednu věc. Předem píši že jsem totální antipočítačová osoba a nic o tom nevím. V rychlosti internetu máme download a upload. U každého je číslo. U názvu upload je číslo nižší. Co to prosím znamená tyto dvě hodnoty? To se nějak sčítá a celkové číslo je rychlost internetu? Opravdu se ještě jednou omlouvám. Vám jako profíkům to bude připadat určitě jako blbý dotaz ale zajímá mě to. Když se někdo zeptá jak mám rychlý internet tak mám ty hodnoty sečíst a výsledné číslo bude rychlost internetu?




Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 04 pro 2017 16:49

Blbý dotaz? Tak na ten by byla blbá odpověď. Jsme rádi, že jsi sem zabrousila. Tady jsme schopni poradit ve všem.


Download - stahování dat z netu do tvého počítače a upload - ´nahrávání´ dat na net. Obě hodnoty se nesčítají, čím vyšší, tím lepší.
Naposledy upravil(a) Mudr.Lant dne 04 pro 2017 16:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 04 pro 2017 16:51

Download je rychlost, s jakou data stahujes ( k tobě,), Upload je rychlost jakou data odesíláš...
;)
Samozřejmě teoretická, protože jde o rychlost tvého připojení, rychlost zařízení, odkud stahujes (nebo kam odesíláš) může být nižší...
Pak také mohou faktickou rychlost snížit linky 'po ceste'...
___
Pokud se někdo zepta na rychlost tvého připojení, zajímá se o Download, Upload obvykle nikoho nezajímá...
;)

Mahulena

Nový příspěvek od Mahulena » 04 pro 2017 16:56

Jste zlatíčka. Děkuji. Ještě se zeptám, pokud nebudu po internetu odesílat něco velkého tak ten upload je vlastně jedno že je nižší než download. Chápu to dobře?

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 04 pro 2017 17:15

Mahulena Jste zlatíčka. Děkuji. Ještě se zeptám, pokud nebudu po internetu odesílat něco velkého tak ten upload je vlastně jedno že je nižší než download. Chápu to dobře?
Teď úplně přesně nevím, na co se ptáš...
;)
Pokud na dobu strávenou přenosem, pak to jedno není, ale tu neovlivníš...
Pokud se ptáš na FUP, pak upload se nezapočítává, obvykle...
Pokud máš přenos nějak kapacitně omezený (typicky mobilní tarify, např. 1,2 GB za 199,-), pak se upload také nezapočítává...
___
Možná jsem ti neodpověděl - zeptej se, případně, prosím, znovu - ideálně s uvedením příkladů...
;)


Odpovědět