Limit váhy školní aktovky?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
Jan Bejsta

Limit váhy školní aktovky?

Nový příspěvek od Jan Bejsta » 04 zář 2017 14:19

Je nějaký limit kolik může maximálně vážit školní aktovka s učebnicemi pro děti? Nařizuje to nějaký zákon?
Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 04 zář 2017 14:25

Pokud vím...
- neexistuje limit
- neřeší to zákon (a snad ani vyhláška)
___
Existuje - a leckde i funguje - něco jako SRPS - domluv se s vedením školy...
;)

Ann
člen
Příspěvků 6631
Registrován 06 črc 2016 09:33

Nový příspěvek od Ann » 04 zář 2017 14:26

Zákon to nenařizuje, odborníci ale radí. http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/19965 ... oporuceni/

MUDr. Marie

Re: Limit váhy školní aktovky?

Nový příspěvek od MUDr. Marie » 01 zář 2019 13:41

Limit váhy školní aktovky skutečně existuje a je dán dokonce vyhláškou.
Ve Zdravotnických novinách , více než před 30 lety , byl zveřejněn můj příspěvek : Problém se zdravotními důsledky - Kolik váží školní aktovka ?
Dovolím si znovu svůj článek citovat:

Domnívám se, že nelze stále jen konstatovat, že jsou naše děti přetěžovány školními povinnostmi. Zamysleme se však hlouběji nad důsledky z přetížení ve skutečně hmotném smyslu, t.j. vahou aktovky včetně školních pomůcek. Nadměrná a vysilující tělesná práce, spojená s přenášením těžkého břemena,s rostoucí vzdáleností školy může být totiž také jedním z faktorů zevního prostředí, jež negativně ovlivňují vývin dětského organismu.
Hmotnost školních pomůcek není možno stále libovolně zvyšovat. Naopak, s technickým pokrokem a zlepšením efektivnosti moderní výuky by mělo nastoupit i snížení nevhodné mechanické práce u dětí. Proto připomenu již zapomenutou moudrost našich babiček, z nichž mnohé musely i v dětství vykonávat náročnou fyzickou práci : "Dívka, aby jednou mohla donosit zdravý plod, nesmí vláčet těžká břemena".
Těhotné ženy, zásluhou odborných lékařů, mají stanovený limit těchto břemen, jež mohou bez ohrožení přenášet - pět kilogramů ! , což je přibližně průměrně dvanáctina jejich vlastní tělesné hmotnosti. Je proto velkým dluhem nás, pediatrů, i paradoxní skutečností, že malé , slabé dívky, které jsou teprve na prahu dospívání, tento limit dosud stanovený nemají a shrbeně vláčí na zádech čtvrtinu i třetinu své tělesné hmotnosti! A to se děje před zraky učitelů, rodičů či dokonce i pediatrů !
Snad nejradikálněji se staví vůči jednostrannému přetěžování svých dětských pacientů naši ortopédi. Právem je silně znepokojuje narůstání vad pohybového aparátu, jimž by bylo možno docela dobře předejít omezením zatěžování těžkými břemeny, správnou výživou a vhodnou životosprávou, cvičením na nářadí i ostatními blahodárnými účinky vhodných všestranných sportovních zaměření. Objeví-li se u školáka vybočení, zakulacení či nadměrné prohnutí páteře, postižení kloubů nebo silně ploché nohy, ortopédi zakazují dlouhé stání a statické zatěžování. Stanovení limitu 5 kg pro hmotnost aktovky dosud zdravého školáka se jim nezdá ještě dost bezpečné, a proto se přiklánějí k hranici nejvýše 4 kg ( na druhém stupni základní školy).
Věřím, že škola za všech okolností slouží především ku prospěchu dětí, a proto jistě najde přijatelný způsob, jak vyřešit i tento problém.Vždyť neúnosně těžké břemeno na zádech v dětech lásku k učení, pracovitost ani přemýšlivost nevypěstuje. Může se však naopak podílet na vzniku pozdějšího risikového těhotenství přetěžované školačky či na invaliditě pro onemocnění páteře.
Urychlené stanovení limitu hmotnosti školních pomůcek spolu s prosazením požadavku rozšíření všestranné tělovýchovy považuji proto za důležitý úkol zvláště nás, pediatrů. MUDr. Marie Dvořáková
------------------------------------------------------
Výsledkem tohoto článku , pro mne dosti uspokojivým, bylo stanovení nové vyhlášky. V této vyhlášce, která byla zveřejněna v dalším výtisku Zdravotnických novin a byly jí obeslány všechny školy, bylo toto sdělení :
Rozpis pro jednotlivé třídy limitu váhy školní aktovky : 1. třída 1,5 kg , dále postupné zvyšování, 5. třída asi 3,5 kg, dále do limitu 5 kg pro
9. třídu !. (Je mi líto , že jsem si neschovala přesné znění této vyhlášky). Zodpovědnost za dodržování limitu váhy školní aktovky mají rodiče a třídní učitel.

Milí rodiče, rozloučím se s Vámi malou otázkou :

NALOŽIL BY NĚKDO Z NÁS TĚŽKÉ BŘEMENO NA HŘÍBÁTKO ???

MILUJME NAŠE DĚTI, CHRAŇME JE A BRAŇME JE ! JSOU PŘECE SVĚTLEM NAŠICH OČÍ...

Vaše MUDr. Marie


Odpovědět
 • Podobná témata
  Příspěvků
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 •    Limit na hadici k pračce?
     od Vávra » 27 dub 2017 12:50 »
  5 Příspěvků
  509 Zobrazení
  Poslední příspěvek od satam
  27 dub 2017 15:57
 •    Je maximální limit za km taxislužbou?
     od Štefl » 05 říj 2017 17:55 »
  3 Příspěvků
  412 Zobrazení
  Poslední příspěvek od satam
  07 říj 2017 13:43
 •    Jaký limit nastavit u platební karty?
     od Šubrt » 11 dub 2018 16:44 »
  3 Příspěvků
  353 Zobrazení
  Poslední příspěvek od dabač
  11 dub 2018 19:56
 •    Ztráta váhy v okamžiku smrti
     od František Družný » 14 lis 2016 15:25 »
  9 Příspěvků
  854 Zobrazení
  Poslední příspěvek od Ann
  14 lis 2016 17:35
 •    Jak zjistit přesnost kuchyňské váhy?
     od Leona » 06 zář 2017 09:39 »
  3 Příspěvků
  325 Zobrazení
  Poslední příspěvek od Šikulka
  06 zář 2017 09:43