Jakému nebezpečí jste ochotni vystavit své děti/vnuky?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Jakému nebezpečí jste ochotni vystavit své děti/vnuky?

Nový příspěvek od mowla » 23 lis 2017 16:09

;)
Ptám se v souvislosti s přílivem otázek, co je pro děti v nějakém věku ne/bezpečné...
;)
A ptám se na činnosti rodiči (učiteli, dohlížiteli...) schválené či vyžadované...
A ptám se proto, že si připadám jako totální exot, co vše jsem/bych dětem dal 'do ruky'...
Podotýkám, že nereflektuju zhoršení celospolečenské bezpečnosti slabších (a zvýšení lhostejnosti lidí) - tedy neřeším bezpečnost na ulicích, to je nesrovnatelné, ale nezávisí na schopnostech dětí...
___
Třeba schopnost (a věkovou hranici - úmyslně nezmiňuju hranici dovedností, tu má každá/ý individuální)
a) jednoduché zacházení s nožem (loupání brambor...)
b) složitější zacházení s nožem (nakrájení cibule, krájení chleba 'v ruce'...)
c) použití bezpečných přístrojů (vysavač, pračka, fén, kulma...)
d) použití náročnějších pří/strojů (mixér, vrtačka, stolní bruska, el. kráječ, invertor...)
e) použití nebezpečných strojů (flexa, hoblovka, motorovka, cirkula, frézka, soustruh, ale i křoviňák...)
___
Osobně řadím tavnou pistoli k asitak C, možná i k B (viz ( https://www.24poradna.eu/je-nebezpecna- ... 14594.html )...
A podotýkám, že po několika vlastních zkušenostech E nedovolím ani dospělým, aniž bych si je 'vyzkoušel'...
:lol: :lol: :lol:




Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 23 lis 2017 16:39

Asi tak. I já byl malý, 10 letý kluk, který chtěl všechno vyzkoušet, ochutnat, zapnout - vypnout a taky jsem se mnohokrát spálil a vzal si do života setsakramentské ponaučení a proto jsem nikdy nedával příležitost jak dětem, a také vnukům, aby udělali stejnou pitomost a aby nepoznali zbytečnou bolest. Pokud jsem já něco s nimi dělal, jak v dílně, v kuchyni, na zahradě, vždy jsem byl přítomen u jejich činností. Samostatně používali stroje, nářadí, přístroje u kterých jsem si byl jistý, že je nemůžou zranit a taky pod dohledem. Synovi, v patnácti jsem neřekl, že já si zajdu na pivo a on aby posekal zahradu s elektrickou sekačkou, neřekl jsem dvanáctileté dceři uvař oběd, já si odskočím. Nevím jak kdo, ale mám vždy obavu, že se někdo může poranit i o mizernou ruční škrabku na brambory.
Svým jednáním, hlídat a svěřovat nějakou práci, jsem šťasten, že se nikomu do 18-ti let nestalo vážného.
A proto i teď tvrdím, že tavná pistole o teplotě 200 stupňů nepatří dětem do ruk bez patřičného dozoru.
P.S. Pamatuješ ze základky dílny, kde jsi měl v ruce maximálně pilku a pilník? Určitě tam nebyl poříz, nebo na pozemcích kosa.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 23 lis 2017 17:05

Mudr.Lant Asi tak. I já byl malý, 10 letý...
... a pak starší a zvědavější...
:lol: :lol: :lol:
Myslím, že leda profesionální kovoobraběč (nebo drsnej feťák - a to nejsem) má na rukou více jizev, než já (dřevoobraběčům chyběj prsty - to mě ne).
Poprvé jsem si málem 'ucvak' malíček, když jsem se pokoušel při výrobě loďky z borky, zavírákem bez blokování čepele, navrtat díru na stěžeň, bylo mi necelých šest...
O asi týden později jsem si sekerou naťal holeň při kácení soušky ('skautskej' tábor).
Při přípravě dřeva na topnou sezonu mi ukazováček lízl list cirkuly (jen trochu potrhaná kůže), rozseklejch prstů při štípání mam nespočitatelně (věk tak 12+ a následně).
A tak dál...
;)
Nebudu - nechci, bylo by to nesmyslné, vypočítávat nějaké úrazy...
___
Ale chci tím říct, že tak, jak jsem si mohl různé nástroje osahat já, mohly i mé děti - odkoukat, vyzkoušet - ejhle, kouše to... Příště už to nekousne...
To je stejný, jako s těmi horkými kamny...
;)
A ta tavná pistole opravdu jen - maximálně, způsobí drobnou spáleninu - je malá a zdaleka ne tak teplá, jak tebou zmíněný švajc...*)
:lol:
___
Mudr.Lant ...Pamatuješ ze základky dílny, kde jsi měl v ruce maximálně pilku a pilník? Určitě tam nebyl poříz, nebo na pozemcích kosa.
Inu - jak kde...
;)
Poříz a kosu ne, ale srp a dláta ano...
:lol: :lol: :lol:
___

*) prostě mi stále přijde přijatelnější, aby si malé dítě sáhlo na malej problém, než aby si dospělý nechal utrhnout (uhořet, poleptat, uříznout) ruku - anebo aby se na to bál sáhnout...
;)

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 23 lis 2017 17:33

mowla ... a pak starší a zvědavější...
:lol: :lol: :lol:
___

*) prostě mi stále přijde přijatelnější, aby si malé dítě sáhlo na malej problém, než aby si dospělý nechal utrhnout (uhořet, poleptat, uříznout) ruku - anebo aby se na to bál sáhnout...
;)
Říká ti něco prevence?

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 23 lis 2017 17:39

Mudr.Lant Říká ti něco prevence?
;)
Jo - pod pojmem prevence si představuju - seznámit se s tím (třeba i pod dohledem), ne nepustit k tomu...
;)


Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 23 lis 2017 17:54

mowla ;)
Jo - pod pojmem prevence si představuju - seznámit se s tím (třeba i pod dohledem), ne nepustit k tomu...
;)
Můj názor si četl, očekávej další, s rozumnějším vysvětlení.


Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Vystavit si doma fotku zemřelého?
       od mohyla64 » 26 dub 2017 11:51 »
    3 Příspěvků
    811 Zobrazení
    Poslední příspěvek od satam
    26 dub 2017 13:38
  •    Jak zabavit vnuky bez elektroniky?
       od Děda » 22 črc 2018 10:58 »
    4 Příspěvků
    608 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Marek
    22 črc 2018 14:56
  •    Naučit své děti střílet?
       od aralsen » 14 říj 2023 21:19 »
    0 Příspěvků
    1686 Zobrazení
    Poslední příspěvek od aralsen
    14 říj 2023 21:19
  •    oteklá fialová noha k jakému doktoru jít ?
       od Sadek Martin » 26 říj 2016 11:24 »
    2 Příspěvků
    1093 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Sadek Martin
    26 říj 2016 12:03
  •    K jakému zaměstnání se dává firemní byt zadarmo?
       od Libuše » 25 dub 2017 09:20 »
    2 Příspěvků
    768 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Einstein
    25 dub 2017 19:20