Má být teplota v PC při startu takto vysoká?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
Mudr.Lant

Má být teplota v PC při startu takto vysoká?

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 13 říj 2017 09:45

Zapnul jsem PC, zkontroloval teplotu CPU a ta byla 41 °C, nyní je 55 °C a u základní desky to bylo 36 °C a nyní 50 °C. Proč byla při startu naměřená tak vysoká teplota?




Ann
člen
Příspěvků 6632
Registrován 06 črc 2016 09:33

Nový příspěvek od Ann » 13 říj 2017 09:53

Nikdy mne nenapadlo to měřit. Ale není to tím, že při startu hodně maká?

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 13 říj 2017 09:57

Ann Nikdy mne nenapadlo to měřit. Ale není to tím, že při startu hodně maká?
Já to taky nedělal, ale protože se seká notebook, na radu Mowla jsem si stáhl program na měření teploty.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 13 říj 2017 10:04

Čím teplotu měříš?
a) teploměrem přímo na HW
b) info z BIOSu
c) nějakým softíkem (např. Speccy) až po startu systému

Ad A) v tom případě měříš teplotu nezapnutého počítače, což je teplota okolního prostředí (a máš počítač na radiátoru nebo na něj míří teplomet)
;)
Ad B) buďto ihned po zapnutí (v tom případě platí A) anebo v BIOSu něco delší dobu provádíš (tedy platí, v podstatě, C)
Ad C)
i. teploty nižší - počítač už nějakou dobu běžel a teploty komponent samozřejmě stoupají
ii. teploty vyšší - pokud je to při nějaké zátěži, není to tak hrozné, pokud počítač 'spí', měl by ses kouknout na chlazení
Nepíšeš, o jaký se jedná počítač (pod/stolní, notes...), jaký je tam procesor...
A ještě - případně, uveď teploty grafiky a disku...
A - případně, teploty po zátěži (např. pusť ve vyšším rozlišení nějaké video - hraní her u tebe nepředpokládám)...
;)

Mikula
člen
Příspěvků 114
Registrován 11 říj 2017 15:14

Nový příspěvek od Mikula » 13 říj 2017 10:24

Co máš za CPU a jak starý počítač je? Měnil už jsi někdy teplovodivou pastu mezi CPU a chladičem?


satam
zkušení rádci
Příspěvků 6470
Registrován 27 úno 2017 13:17

Nový příspěvek od satam » 13 říj 2017 10:33

U notebooku jsou uvedené teploty bohužel "normální". Pomohlo by vyčištění chladicí "cesty" (profouknout stlačeným vzduchem nejlépe ve spreji v protisměru toku chladícího vzduchu, dále jelikož většina notebooků saje ze spodní strany, nepoužívat ho na měkkých podložkách - peřina, polštář apod., protože ty ucpávají chladicí vstup, popř. zvětšit mezeru pod spodkem notebooku vhodným podložením.
Pokud má CPU od AMD, tak lze obecně říci, že většinou topí víc, než Intely.
Jestli se nejedná o notebook (jak píšeš ve svém druhém příspěvku), pak je situace trochu jiná. Pokud budeš mít zájem, napíšu i něco o stolním PC.
PS: Jaký používáš program na měření teploty? Z mých zkušeností kromě zjištění v BIOSu, což ale nejde za provozu, je jeden z nejlepších HWmonitor

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 13 říj 2017 10:35

Mudr.Lant Já to taky nedělal, ale protože se seká notebook, na radu Mowla jsem si stáhl program na měření teploty.
Notes - tak to je, pravděpodobně, OK, notesy mají - obecně, horší chlazení a jsou na to stavěné...
;)
Ještě dodej teplotu grafiky (je-li dedikovaná) a disku (je-li HD) - pokud nejsou 'viz závorky', Speccy ti je nesdělí...
;)

satam
zkušení rádci
Příspěvků 6470
Registrován 27 úno 2017 13:17

Nový příspěvek od satam » 13 říj 2017 10:37

Mikula Co máš za CPU a jak starý počítač je? Měnil už jsi někdy teplovodivou pastu mezi CPU a chladičem?
S tou teplovodivou pastou hlavně u ntb opatrně, mohl bys nadělat víc škody než užitku. Kromě toho se její vliv dosti přehání, dělal jsem si vlastní testy a kromě případu, kdy je na CPU "vrtstva" ztvrdlé pasty, která neplní funkci, jsou rozdíly mezi různými druhy past a dokonce i bez pasty, ale s perfektně provedenou montáží chladiče, skoro statisticky bezvýznamné.

Mudr.Lant

Nový příspěvek od Mudr.Lant » 13 říj 2017 10:56

mowla Čím teplotu měříš?
a) teploměrem přímo na HW
b) info z BIOSu
c) nějakým softíkem (např. Speccy) až po startu systému

Ad A) v tom případě měříš teplotu nezapnutého počítače, což je teplota okolního prostředí (a máš počítač na radiátoru nebo na něj míří teplomet)
;)
Ad B) buďto ihned po zapnutí (v tom případě platí A) anebo v BIOSu něco delší dobu provádíš (tedy platí, v podstatě, C)
Ad C)
i. teploty nižší - počítač už nějakou dobu běžel a teploty komponent samozřejmě stoupají
ii. teploty vyšší - pokud je to při nějaké zátěži, není to tak hrozné, pokud počítač 'spí', měl by ses kouknout na chlazení
Nepíšeš, o jaký se jedná počítač (pod/stolní, notes...), jaký je tam procesor...
A ještě - případně, uveď teploty grafiky a disku...
A - případně, teploty po zátěži (např. pusť ve vyšším rozlišení nějaké video - hraní her u tebe nepředpokládám)...
;)
Tento snímek zachycuje stolní PC. U noťase to zkusím později.


cpu.png
cpu.png (68.4 KiB) Zobrazeno 1729 x

Mikula
člen
Příspěvků 114
Registrován 11 říj 2017 15:14

Nový příspěvek od Mikula » 13 říj 2017 11:04

satam S tou teplovodivou pastou hlavně u ntb opatrně, mohl bys nadělat víc škody než užitku. Kromě toho se její vliv dosti přehání, dělal jsem si vlastní testy a kromě případu, kdy je na CPU "vrtstva" ztvrdlé pasty, která neplní funkci, jsou rozdíly mezi různými druhy past a dokonce i bez pasty, ale s perfektně provedenou montáží chladiče, skoro statisticky bezvýznamné.
Já ani nenarážel na druh pasty jako spíš na ten stav. Pokud je tam pasta třeba 6 let, tak už ztvrdlá pravděpodobně bude a chce to vyměnit. U notebooku je to opravdu risk. Stává se , že už si tam ten chladič tak dobře nesedne a teploty můžou být naopak ještě větší. Na notebook je 50 stupňů dobrá teplota. Já se při zátěži dostávám třeba i k 85 stupňům.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 13 říj 2017 11:07

Mudr.Lant Tento snímek zachycuje stolní PC. U noťase to zkusím později.
To je OK - zvlášť pokud je to při zátěži, AMD Athlon 'topí'...
;)
V zásadě jsou přijatelné teploty tak do 70°C (u notesu tak do 80°C), pokud by byly vyšší, byl by vhodný zásah do chlazení...
;)


Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Vysoká teplota v lednici
       od 30Marián » 29 říj 2016 18:58 »
    4 Příspěvků
    1712 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    30 říj 2016 10:56
  •    Jak vysoká pokuta musí být, že se při ni člověk prohne?
       od Mudr.Lant » 08 kvě 2017 12:44 »
    4 Příspěvků
    1114 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Lukáš
    08 kvě 2017 12:53
  •    Jak vysoká má být postel?
       od Olga » 27 úno 2016 22:21 »
    1 Příspěvků
    1510 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Lacík
    29 úno 2016 14:36
  •    Může být z nervozity zvýšená teplota?
       od Hanka » 21 zář 2018 10:04 »
    2 Příspěvků
    796 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Hanka
    21 zář 2018 10:30
  •    K čemu se používá v hutích vysoká pec?
       od Jáchym » 15 bře 2016 20:00 »
    2 Příspěvků
    963 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Matěj Trdelka
    08 čer 2017 11:32