Jak se změní vidění po operaci očí?

Všeobecná poradna pro dotazy z běžného života. Zeptejte se zkušených rádců. Auto moto, dům a byt, zahrada, vaření, zdraví, sport, PC, kutilství, společnost, móda, zvířata.
flodur
člen
Příspěvků 18
Registrován 10 čer 2018 19:59

Jak se změní vidění po operaci očí?

Nový příspěvek od flodur » 29 srp 2018 14:37

Mám před operací katarakty, chtěl bych při zákroku využít výměnu čočky abych na čtení nemusel mít brýle. Zajímá mě zda budu moci používat stávající brýle na dálku, občas řídím auto? Nebo se dioptrie na dálku zvýší či sníží? Najde se tu, kdo s tím má osobní zkušenost.




Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 29 srp 2018 15:10

Operace šedého zákalu se provádí výhradně výměnou čočky - tak jaképak "využít"??
;)
Jinak - na tvou otázku nelze jednoduše odpovědět - jednak je více druhů katarakty a druhak lze použít monofokální či vícefokální čočku (a každá umožňuje jiné vidění) - nejlíp, když se zeptáš svého očaře, odpoví ti se znalostí tvé diagnózy...

flodur
člen
Příspěvků 18
Registrován 10 čer 2018 19:59

Nový příspěvek od flodur » 30 srp 2018 02:12

Doufám že se ozve kdo má osobní zkušenost a zvolil čočky na blízko+brýle na dálku. Stále doma něco kutím a rozčiluje mne používání brýlí +3D, nakonec mi mnohokrát i překážejí ale v autě mi nevadí. Zatím mám na dálku +1D a autem jezdím jen příležitostně (v noci ne). Proto bych uvítal osobní názor toho kdo se rozhodl pro výše uvedenou variantu, aby případně zdělil své dojmy.

Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 30 srp 2018 07:39

flodur Doufám že se ozve kdo má osobní zkušenost...
'Omlouvám se', osobní zkušenost nemám...
Ale mám dva případy výměny čoček (obou očí, postupně) v blízkém okolí a tak nějaké zkušenosti mohu zprostředkovat.
;)
1. s viděním 'do dálky', na přesné vidění drobností na blízko jsou potřeba brýle, vidění na řízení v pohodě
2. s viděním na blízko - brýle jsou potřeba dvoje - na dálku (řízení, jízda na kole, na chůzi jen ve členitém terénu), bohužel na blízko jsou brýle potřeba také (třeba na drobný text na příbalovém letáku k léku je vidění nedostatečné - a to nemluvím o třeba práci hodináře ;) )
V obou případech jsou vyměněné čočky 'lepší', nikoli hrazené pojišťovnou (mají vůči standardním omezené aberace a vyšší světelnost), na vidění si musíš znovu navyknout (působí to problémy zejména v mezidobí mezi oběma operacemi - lékaři ti nevymění obě čočky 'najednou').
V obou případech se vidění vůči zakalené čočce zlepšilo, ale nové oči to nejsou...
___
Obecně...
V každém případě počítej s tím, že
- se ti zúží zorné pole (a to výrazně pokud použiješ vícefokální čočky, to, že jsou univerzální na blízku i do dálky je fakt, ale prostě za cenu, že každou zónou sítnice uvidíš ostře jen část obrazu)
- zhorší se světelnost oka (pro přesné vidění budeš potřebovat více světla) - tohle si můžeš snadno 'vyzkoušet', pokud si pořídíš bifokální brýle (byť jen na zkoušku)
___
Ale to, co píšu, může mít ve tvém konkrétním případě nějaká další omezení - a opravdu ti poradí jen tvůj očař (ideálně si to nech vysvětlit i od operatéra vrámci předoperačního vyšetření).
___
A ještě jedno - po zkušenostech třetí osoby - vyhni se klinice Gemini...
;)
Ze dvou operovaných očí došlo v obou případech k zánětu rohovky (léčení proplachy je bolestivé a trvá řádově týdny).
___
Pomohlo ti to?
;)

flodur
člen
Příspěvků 18
Registrován 10 čer 2018 19:59

Nový příspěvek od flodur » 30 srp 2018 08:15

Poněvadž se nejedná o osobní pocity pouze zprostředkované konstatování nijak jste mi nepomohl, doufám že se ozve kdo má osobní zkušenost a zvolil čočky na blízko+brýle na dálku.


Uživatelský avatar
mowla
člen
Příspěvků 6210
Registrován 13 črc 2017 16:26

Nový příspěvek od mowla » 30 srp 2018 08:24

flodur Poněvadž se nejedná o osobní pocity pouze zprostředkované konstatování nijak jste mi nepomohl, doufám že se ozve kdo má osobní zkušenost a zvolil čočky na blízko+brýle na dálku.
Tak nic...
;)


Odpovědět
  • Podobná témata
    Příspěvků
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  •    Ovlivňuje barva očí kvalitu vidění?
       od Anna » 17 zář 2018 10:51 »
    1 Příspěvků
    546 Zobrazení
    Poslední příspěvek od satam
    17 zář 2018 11:09
  •    Je kvantové vidění podvod?
       od Sad » 20 črc 2017 15:17 »
    1 Příspěvků
    515 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    20 črc 2017 17:51
  •    Kvantové vidění u dětí
       od Viktor » 20 črc 2017 17:13 »
    3 Příspěvků
    639 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mirek
    20 črc 2017 17:16
  •    Odrostlé vlasy změní barvu
       od Anna18 » 04 led 2017 17:32 »
    4 Příspěvků
    1019 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Ann
    04 led 2017 18:10
  •    Změní se váha rýže po uvaření?
       od Ann » 14 říj 2017 18:20 »
    9 Příspěvků
    2156 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Mudr.Lant
    15 říj 2017 12:00